
Rigspolitiets tidligere økonomichef, Søren Vadskjær Skyum, har overtaget stillingen som afdelingschef i Rigsrevisionen, der blev ledig i oktober.
Det fremgår af Rigsrevisionens hjemmeside.
Søren Vadskjær Skyum træder dermed ind som den ene af to afdelingschefer i afdelingen for revision af offentlige regnskaber. Nanna Henning besidder den anden chefpost i afdelingen.
Rigsrevisionen søgte for nylig en afdelingschef til at stå spidsen for "en række kontorer i vores afdeling for revision af offentlige regnskaber".
Dette indbefatter kontorerne med revisionsansvar for en del af ministerierne og en række offentlige virksomheder, som er helt eller delvist finansieret af staten - eksempelvis DSB, Naviair og Metroselskabet.
Søren Vadskjær Skyum var frem til august 2025 kontorchef i Rigsrevisionen, inden han overgik til Rigspolitiet. Han vender nu tilbage til Rigsrevisionen, hvor han første gang fik ansættelse som fuldmægtig i 2013.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”
- Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet
- Kun Aalborg Portland vandt milliardudbud: "Nu bliver det endnu sværere at nå 2030-målet"
- Klimaet går AMOC













