Seges har valgt at danne Center for klima og bæredygtighed og sætte Seges Hans Roust Thysen i førersædet som klimachef. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Seges.
Det nye center har til formål at hjælpe landmanden og landbrugs- og fødevareerhvervet til at udvikle produktion, samtidig med at klimaaftrykket mindskes. Centret bliver ifølge Seges centralt for at koordinere landbrugets arbejde med at mindske klimaaftryk og øge bæredygtigheden.
Centret kommer ud over direktør Hans Roust Thysen til at bestå af medarbejderne Anna Marie Thierry og Finn Udesen, som begge kommer fra andre afdelinger i Seges.
Hans Roust Thysen har arbejdet i Seges i over 16 år. Han startede som miljøchef i Seges i 2004 og har siden 2017 været afdelingschef for Anlæg & Miljø med reference til administrerende direktør Ejnar Schultz. Han har desuden stået for at koordinere det faglige arbejde med klima og bæredygtighed på tværs i Seges.
Seges er et fagligt videns- og innovationshus, der er en del af Landbrug & Fødevarer. Huset arbejder med alt, der har med landbrugsdrift at gøre, fra naturpleje til skat og jura.
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler











