Om
David Hellemann
Michael Rasmussen
David Hellemann
Michael RasmussenTidligere departementschef forfremmes i Nykredit

Tidligere departementschef i Finansministeriet David Hellemann bliver forfremmet og tiltræder som ny viceadministrerende direktør i selskabet.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
"Udnævnelsen af David Hellemann skal ses som et resultat af det langsigtede successionsarbejde, der ligger bestyrelsen i Nykredit-koncernen på sinde. Vi har med tilfredshed bemærket den kontinuerligt høje performance fra en samlet koncerndirektion under Michael Rasmussens meget kompetente lederskab,” siger bestyrelsesformand Merete Eldrup.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Lars Aagaard ville have dem til at undersøge "dramatisk" havstrøms-kollaps. Nu frygter klimaforskere, at projektet løber ud i sandet
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”
- Kun Aalborg Portland vandt milliardudbud: "Nu bliver det endnu sværere at nå 2030-målet"
- Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet










