Tidligere EU-parlamentariker bliver lobbyist

BRUXELLES: For under seks måneder siden var Britta Thomsen medlem af Europa-Parlamentet for Socialdemokraterne. I denne uge var hun tilbage i Parlamentet i en ny rolle som selvstændig konsulent og lobbyist i Britta Thomsen Consulting.
”Jeg kender jo alt og alle hernede og har siddet med en række energidirektiver og forskningsprogrammer,” siger Britta Thomsen.
De to områder bliver også der, hvor hun kommer til at lægge sine kræfter. Hun forklarer, at der således er stor interesse fra Ukraine, der lige nu forsøger at frigøre sig fra den russiske energigigant Gazprom.
Samarbejde med andre lobbykontorer
Hun arbejder også på en række workshops på universitetet i Tirana, hvor hun skal informere de albanske forskningsinstitutioner og myndigheder om EU’s forskningsprogram Horizon 2020. Derudover er hun involveret i at stable samarbejde mellem forskningsinstitutioner i EU og Brasilien på benene.
”Jeg arbejder både med et landeplan, et forskningsplan, interessevaretagelse og oplysning om EU,” siger hun.
Britta Thomsen kommer også til at arbejde sammen med en række andre såkaldte public affairs-firmaer som Mannov i Danmark og Konsentio, der drives af Dansk Industris tidligere EU-chef Sine Backs Conan.
Den 60-årige socialdemokrat har siddet ti år i Europa-Parlamentet, hvor hun har siddet i blandt andet Parlamentets energiudvalg og i ligestillingsudvalget. Hun stillede op til parlamentsvalget i maj, men blev ikke genvalgt.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Kristian Thulesen Dahl: Jo mere fleksibilitet vi kan skabe lokalt, jo bedre fungerer energisystemet













