TV-film om "Albertslundkonceptet"
3. november 2011 kl. 11.57
"Albertslundkonceptet" er et pilotprojekt med blandt andet energirenovering af seks boliger i seks forskellige energiklasser, og landets første CO2-neutrale hus.
Projektet har til formål, at udvikle metoder og konkrete tekniske løsninger, der gør energirenovering billigere og mere rentabel at gennemføre. Projektet er støttet af Energiteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram, EUDP, som også har støttet en TV-film om projektet, der vil blive sendt på DR2.
Filmen hedder "Gamle huse får ny energi" og viser, hvordan dårligt isolerede huse fra 60'erne og 70'erne, på samlebånd kan forvandles til moderne lavenergihuse med bedre indeklima, ved hjælp af ny teknologi.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt
Poul Erik Luxhøj85 årI dag
Fhv. formand, Statoil i Danmark, fhv. formand, Oliebranchens Fællesrepræsentation
Julie Kirk Elbrønd41 årI dag
Konsulent, Center for Regional Udvikling, Region Hovedstaden
Torben Øllegaard Sørensen53 årI dag
Kommunikationsrådgiver, Crossbridge Energy, fhv. pressechef, Dansk Fjernvarme

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Dyr strøm er ved at splitte Norden ad
- Højrefløjen er uenige om alt fra industri til klima. Derfor er det absurd at tale om blå blok
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne









