Eldrup stopper som direktør i DONG
12. marts 2012 kl. 13.22
Ifølge DONG sker fratrædelsen efter gensidig aftale.
"Anders Eldrup har gjort en stor indsats for DONG Energy i 11 år og afleverer en stærk og veldrevet virksomhed. Jeg ønsker ham held og lykke med nye udfordringer," siger bestyrelsesformand Fritz Schur i en pressemeddelelse
Han understreger, at ledelsesskiftet ikke kommer til at betyde ændringer i DONG Energys strategi:
"Vores strategi og investeringsprogram er holdbart, så linjen vil fortsætte uændret. Vi fastholder også vores ambitiøse målsætning om at fordoble indtjeningen i 2015 i forhold til 2009."
DONG Energy er allerede nu gået i gang med at finde en ny administrerende direktør.
Bruddet mellem DONG og Eldrup sker kort efter, at det blev kendt, at Rigsrevisionen indleder en undersøgelse af DONG og virksomhedens ledelse, der beskyldes for frås.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Kristian Thulesen Dahl: Jo mere fleksibilitet vi kan skabe lokalt, jo bedre fungerer energisystemet












