Bliv abonnent
Annonce
Om  
Marlene Borst Hansen

Borst Hansen stopper i landspolitik

7. november 2015 kl. 08.24

Radikale Venstre i Kolding- og Haderslev-kredsen skal finde en ny spidskandidat. Marlene Borst Hansen meddelte nemlig fredag, at hun ikke længere ønsker at fortsætte i politik. Det skriver Jydske Vestkysten.

”Jeg har brugt de sidste måneder til at tænke grundigt over mit fremtidige politiske liv. Jeg har været folkevalgt i næsten 10 år for Radikale Venstre, og jeg har elsket at kæmpe for et mere sammenhængende samfund både lokalt og nationalt,” skriver Marlene Borst Hansen ifølge avisen i en mail til de to lokale partibestyrelser og fortsætter:

”Men jeg er overbevist om, at min kamp og mine ressourcer kan bruges et andet sted, og jeg vil nu bruge tid på at finde ud af, hvor det skal være.”

Marlene Borst Hansen er uddannet folkeskolelærer fra Haderslev Statsseminarium i 2001. Hun blev valgt til Folketinget i 2011 og har i den forgangne regeringsperiode blandt andet været de radikales sundhedsordfører, kulturordfører og var derudover formand for Kommunaludvalget fra 2012 til 2015.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026