Bliv abonnent
Annonce
Om  
Stina Glavind
Peter Høgsted

Coop får ny koncerndirektør

18. september 2018 kl. 09.08

Stina Glavind er blevet ansat som koncerndirektør i Coop Danmark.

Stina Glavinds karriere i Coop startede i 2011, og hun har siden første ansættelse som kategorigruppechef med ansvar for indkøb af mejerivarer og brød også været kommerciel direktør for Kvickly og senest kædedirektør for Fakta. 

Direktør Peter Høgsted tror, ansættelsen kan være inspirerende for andre, hvad gælder ligestilling:

"Jeg tror, at Stina også kan være forbillede for en generation af kvindelige ledere i en branche, som i den grad trænger til et sundere mix af kønnene på topniveau. Derfor er vi glade for, at hun har påtaget sig jobbet, hvor målet er fortsat forbedring af driften og større synergi mellem kæderne," siger Coops administrerende direktør, Peter Høgsted.

Stina Glavind er uddannet cand.merc. fra Copenhagen Business School, og hun tiltræder stillingen 1. oktober. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026