Bliv abonnent
Annonce

Corydons analyse af velfærdsudbud offentliggjort i stilhed

Hjemmeplejen er i dag præget af kravet om at give borgerne frit valg mellem private og offentlige udbydere. Systemet giver kommunerne væsentlige udfordringer, som udbud kan være med til at lette, lyder det i Finansministeriets rapport.
Hjemmeplejen er i dag præget af kravet om at give borgerne frit valg mellem private og offentlige udbydere. Systemet giver kommunerne væsentlige udfordringer, som udbud kan være med til at lette, lyder det i Finansministeriets rapport.Foto: Colourbox
16. januar 2015 kl. 05.15

Langt han ad vejen har vi fået bekræftet nogle af de forestillinger, vi havde i forvejen.

Rikke Thorlund Haahr
Chef for offentlig-privat i KL

Kommuner indhøster besparelser på mellem fem og ti procent ved at sætte velfærds- og serviceopgaver i udbud.

Og der er både penge at spare og kvalitet at vinde ved at udbyde såvel mere tekniske opgaver som bløde velfærdsopgaver i eksempelvis ældreplejen eller på det specialiserede socialområde.

Det er nogle af de centrale konklusioner i en analyse af kommuners udbud inden for blandt andet rengøring, ældrepleje og socialområdet, som konsulentvirksomheden Quartz+Co. har lavet på bestilling af Finansministeriet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026