Lokalt kulturliv har stort potentiale
9. oktober 2013 kl. 14.52
Kulturminister Marianne Jelved (R) og minister for by, bolig og landdistrikter
Carsten Hansen (S) har onsdag holdt møde med tovholderne for de fem arbejdsgrupper, som blev nedsat i foråret som led i KulturDanmark-projektet.
Carsten Hansen (S) har onsdag holdt møde med tovholderne for de fem arbejdsgrupper, som blev nedsat i foråret som led i KulturDanmark-projektet.
Arbejdsgrupperne har på mødet afleveret deres anbefalinger til, hvordan det kulturelle potentiale i hele landet bliver udnyttet endnu bedre i fremtiden.
Arbejdsgrupperne blev nedsat efter en række dialogmøder rundt om i landet, hvor Marianne Jelved sammen med Carsten Hansen drøftede udfordringer og muligheder for bedre udnyttelse af det kulturelle potentiale, som Danmark rummer.
På dialogmøderne deltog repræsentanter fra kulturinstitutioner, foreninger og turistbranchen samt lokalpolitikere, embedsmænd og lokale ildsjæle. På baggrund af indspark fra dialogmøderne nedsatte kulturministeren fem arbejdsgrupper med følgende temaer:
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser


















