Sclerosehospitaler får ny hospitalsdirektør
Fra 1. maj bliver Merete Stubkjær Christensen at finde som ny hospitalsdirektør for Sclerosehospitalerne i Ry og Haslev.
Det skriver Scleroseforeningen i en pressemeddelelse.
Merete Stubkjær Christensen kommer fra en stilling som centerleder og ledende overlæge ved Regionshospitalet og Universitetsklinikken Hammel Neurocenter.
Nu får hun så ansvar for i samarbejde med patienter, medarbejdere og bestyrelse at drive og udvikle sclerosespecifikke rehabiliteringstilbud i Danmark, hvor der er omkring 16500 sclerosepatienter.
Merete Stubkjær Christensen glæder sig til det tætte samspil mellem patienter og pårørende og til at styrke udviklingen:
"Jeg glæder mig til at være med til at føre dem godt videre ind i fremtidens sundhedsvæsen, hvor specialiseret viden bliver afgørende for at sikre kvalitet og sammenhæng på tværs af sektorerne. Det gælder ikke mindst på et område som sclerose med stigende sygdomsforekomst og mange unge patienter med behov for at bevare selvstændighed i hverdagsliv og job".
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"




















