Bliv abonnent
Annonce
Udvalget
svarer
Kaare Dybvad Bek

Beskæftigelsesudvalget spørger beskæftigelsesministeren, Kaare Dybvad Bek, hvad besparelsespotentialet vil være ved at afgrænse retten til seks ugers jobrettet uddannelse til alene at omfatte ufaglærte og faglærte i indsatsgrupperne: dagpengemodtagere, jobparate ledige og aktivitetsparate borgere


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

L 77, Spørgsmål 12
Kan ministeren oplyse, hvad besparelsespotentialet vil være ved at afgrænse retten til seks ugers jobrettet uddannelse til alene at omfatte ufaglærte og faglærte i indsatsgrup­

perne: dagpengemodtagere, jobparate ledige og aktivitetsparate borgere?

Svar fra mandag den 8. december 2025
”Kan ministeren oplyse, hvad besparelsespotentialet vil være ved at afgrænse retten til seks ugers jobrettet uddannelse til alene at omfatte ufaglærte og faglærte i indsatsgrupperne: dagpengemodtagere, jobparate ledige og aktivitetsparate borgere?” Svar:

Spørgsmålet forstås således, at der ønskes oplyst et besparelsespotentiale ved, at seks ugers jobrettet uddannelse kun er muligt for ufaglærte og faglærte, så ledige med kort videregående uddannelser (KVU), der samtidig har en erhvervsfaglig uddannelse, ikke længere har ret til ordningen.

Seks ugers jobrettet uddannelse er en ret for dagpengemodtagere og fleksjobvisiterede. Der er årligt omkring 8.000 dagpengemodtagere og under 50 fleksjobvisiterede, der påbegynder et forløb med seks ugers jobrettet uddannelse.

Ifølge seneste regnskab for 2024 var udgifterne ca. 195 mio. kr. til 6 ugers jobrettet uddannelse til dagpengemodtagere. Personer med en kort videregående uddannelse udgør omkring 5 pct. af brugerne af ordningen. Hvis disse personer ikke længere har ret til at bruge ordningen, skønnes det, at udgifterne til seks ugers jobrettet uddannelse falder med omkring 10 mio. kr.
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026