Bliv abonnent
Annonce
Marlene Harpsøe
svarer
Udvalget

Marlene Harpsøe (DD) spørger social- og boligministeren, Sophie Hæstorp Andersen, om antallet af ikke-vestlige indvandrere, der med lovforslaget står til at modtage tilskud til huslejen


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

L 84, Spørgsmål 3
Vil ministeren redegøre for antallet af ikke-vestlige indvandrere, der med lovforslaget står til at modtage tilskud til huslejen?

Svar fra fredag den 9. januar 2026
”Vil ministeren redegøre for antallet af ikke-vestlige indvandrere, der med lovforslaget står til at modtage tilskud til huslejen?” Svar:

Jeg kan oplyse, at der ved Social- og Boligministeriets udarbejdelse af lovforslaget ikke er foretaget nærmere analyse eller beregninger af, hvor mange ikke-vestlige indvandrere, der efter de foreslåede bestemmelser i lovforslaget vil kunne være i målgruppen for at kunne modtage et tilskud til husleje.

Eftersom det er kommunalbestyrelsen, der skal beslutte tildelingen af midlertidigt tilskud til husleje til de borgere, der skønnes at være mest udsatte, er det ikke muligt på forhånd at redegøre for antallet af ikke-vestlige indvandrere, der står til at kunne modtage tilskuddet.
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026