Mediekoncernen Aller Media har ansat to nye chefer.
Det skriver Aller i en pressemeddelelse.
Louise Frandsen skal stå i spidsen for Aller Analytics, hvor hun skal bidrage til at levere indsigt, analyser og strategier på tværs af huset med udgangspunkt i data om Aller Medias brugere, blandt andet kvinder.
"Der er ikke nogen, der ved mere om kvinder end os. Og den unikke viden er en stadigt vigtigere del af, at vi som virksomhed hele tiden sikrer, at vi og vores brands, produkter og forretning er relevant over for både vores læsere, brugere og B2B kunder," siger Louise Frandsen i pressemeddelelsen.
Thomas Saks er ansat som ny chef for forretningsudvikling, hvor han blandt andet skal arbejde med det digitale område, hvor ny teknologi og ændrede forbrugervaner skaber nye muligheder i form af nye produkter og services.
Louise Frandsen er uddannet cand. merc. og kommer fra en stilling som Head of Digital Media Buying I Amplifi. Tildligere var hun digital direktør i Carat. Thomas Saks er uddannet BA i Business Administration og har tidligere arbejdet for NNIT og Microsoft.¨
Både Louise Frandsen og Thomas Saks tiltrådte 1. april 2018.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham


















