Bliv abonnent
Annonce

Bogbranchen er i vild forandring: "Det kalder på ny og ambitiøs litteraturlov"

"Der er mange positive ting ved streaming af bøger, men det er virkelig noget, der udhuler mange forfatteres økonomi," siger Dansk Forfatterforenings formand. 
"Der er mange positive ting ved streaming af bøger, men det er virkelig noget, der udhuler mange forfatteres økonomi," siger Dansk Forfatterforenings formand. Foto: Christian Liliendahl/Ritzau Scanpix
22. marts 2023 kl. 05.00

”De forandringer, bogkulturen gennemgår, er dramatiske, og de finder sted med en hastighed, som er uset i bogkulturens lange historie.” 

Sådan beskrives ændringerne i vilkårene for dansk litteratur i Bogpanelets seneste årsrapport for 2022, som er udarbejdet for Kulturministeriet. 

E-bøgernes og lydbøgernes fremmarch kan gøre litteraturen mere tilgængelig. Men digitaliseringen har ifølge forfattere og forlæggere samtidig kastet de gænge forretningsmodeller op i luften og ramt mange forfattere på indtjeningen.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026