Julie Lungholt
Lars Fredenslund HøgsbergDR ansætter ny underdirektør fra Skatteministeriet
Fra 1. november skifter Julie Lungholt Skatteministeriet ud med DR. Hun skifter nemlig fra en stilling som kontorchef i ministeriet til underdirektør i DR.
Det skriver DR i en pressemeddelelse.
I sin nye stilling får Julie Lungholt en vigtig rolle, når DR Medier skal fastlægge den strategiske retning og sætte de indholdsmæssige og økonomiske rammer for DR’s kanaler, platforme og brands med udgangspunkt i DR’s virksomhedsstrategi.
"Det er et spændende tidspunkt at tiltræde, hvor vi står i en ny digital medievirkelighed, og jeg ser frem til at være med til at løfte public service-tilbuddet i en tid, hvor der sker så mange bevægelser på området," siger Julie Lungholt i pressemeddelelsen.
Julie Lungholt har lang erfaring fra centraladministrationen, hvor hun blandt andet har været ansat som kontorchef i Skatteministeriet og Undervisningsministeriet. Før det har hun været i både Økonomistyrelsen, Finansministeriet.
Hun overtager stillingen fra Lars Fredenslund Høgsberg, der fratræder senest 31. januar.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Danske Medier: Her er tre tiltag, der kan sikre medier og kulturlivet mod at blive udnyttet af kunstig intelligens
- København finder penge til gratis teater for børn


















