2. oktober 2015 kl. 09.42
Forfatterskolens bestyrelse har besluttet, at forfatteren Jeppe Brixvold skal være rektor for skolen i de næste fire år. Det skriver Forfatterskolen i en pressemeddelelse.
Jeppe Brixvold har i mange år undervist på skolen og har de forløbne måneder tillige været konstitueret rektor, efter Pablo Llambías i juni fratrådte stillingen.
47-årige Jeppe Brixvold er uddannet på Den Danske Filmskoles manuskriptlinje. Han har i alt udgivet seks bøger og har desuden skrevet kortprosa, digte og litterære essays. I 2008 modtog han Jytte Borberg-prisen for romanen Forbrydelse og fremgang.
Omtalte personer
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel



















