Gitte ØrskouGitte Ørskou er ny næstformand for Det Kongelige Akademi
Uddannelses- og Forskningsministeriet har udpeget Gitte Ørskou som ny næstformand i bestyrelsen for Det Kongelige Akademi.
Det skriver akademiet i en pressemeddelelse.
”Gitte kommer med bred ledelseserfaring og dyb indsigt i den aktuelle udvikling i kunstverdenen. Det er stærke kompetencer, som matcher vores uddannelser og bestyrelsesarbejdet rigtig godt,” siger Mette Lis Andersen, formand for bestyrelsen på Det Kongelige Akademi i pressemeddelelsen.
Gitte Ørskou er museumsdirektør ved Moderna Museet i Stockholm og Malmö, der er Sveriges nationalmuseum for moderne og samtidskunst.
Hun har tidligere været formand for Statens Kunstfond og medlem af bestyrelsen på Aarhus Universitet.
”Jeg ved fra museums- og kunstverdenen, hvor vigtigt det er, at vi har nogle stærke, kunstneriske uddannelser, fordi det er dér, fremtiden bliver skabt. Det er i de unge generationer, at nybruddene sker, og jeg glæder mig meget til at dykke ned i netop de tre fagligheder her på akademiet,” siger Gitte Ørskou.
Hun er tiltrådt per 1. februar 2021 og afløser tidligere næstformand Jesper Stub Johnsen, bevaringschef på Nationalmuseet, der træder ud af bestyrelsen.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Danske Medier: Her er tre tiltag, der kan sikre medier og kulturlivet mod at blive udnyttet af kunstig intelligens
- København finder penge til gratis teater for børn


















