Klimarebeller søger væk fra enegang, men holder fast i omstridt kerneprincip

Fredag kunne forbipasserende til Christiansborg iagttage et større antal aktivister: først i demonstration og blokade rundt om Slotsholmen, senere siddende i grupper med stripsede hænder. Senere igen, for nogles vedkommende, ført fredeligt bort af politiet.
Mandag kunne samme optrin ses i Københavns lufthavn, og resten af ugen popper forskellige aktioner op rundt i København, hvor Extinction Rebellion står i spidsen for en række klimaprotester. I et i Danmark hidtil uset omfang for den i nogles øjne temmelig rabiate bevægelse.
Når Extinction Rebellion hverver deltagere til aktioner, anføres det, at nogle aktioner er forbundet med risiko for arrestation, andre er ikke.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Danske Medier: Her er tre tiltag, der kan sikre medier og kulturlivet mod at blive udnyttet af kunstig intelligens
- København finder penge til gratis teater for børn
















