Modtageren af Sonningprisen 2018 og millionbeløbet, der følger med, bliver den danske filminstruktør og manuskriptforfatter Lars von Trier.
Det skriver Københavns Universitet.
Det er især Triers opgør med det konventionelle, der har ligget til grund for valget af prisvinderen.
"Som filmskaber har Lars von Trier formået at give forskellige genrer sin helt egen fortolkning. I den forstand er han en grænsesøgende og grænseoverskridende kunstner, der placerer sig selvsikkert og selvbevidst et helt andet sted end den stadig mere kommercialiserede mainstreamfilm," siger formand for Akademirådet Milena Bonifacini, der har været med til at indstille Lars von Trier til prisen.
Med udgangspunkt i C.J. Sonnings ønske vælger en komité under Københavns Universitet prismodtageren, som skal være en person, der "skønnes at have udført et fortjenstfuldt arbejde til gavn for den europæiske kultur".
Blandt tidligere modtagere af prisen findes fysikeren Niels Bohr, forfatter Simone de Beauvoir og filmskaber Ingmar Bergman.
Omtalte personer
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham


















