
Kvindefodbold på fuldtid.
Sådan beskriver Amalie Bremer sit jobskifte på LinkedIn.
I det nye år tiltræder hun nemlig som kommunikationschef i Kvindedivionsforeningen, efter at have været tilknyttet som konsulent siden oktober.
Amalie Bremer har tidligere været radiovært på Radio 4. Derudover beskæftiger hun sig professionelt med kvindefodbold som en del af DBU's taskforce for udvikling af pige- og kvindefodbold, og som stifter af kvindelandsholdets fanklub.
Hun udgav tidligere på året bogen 'Kvindefodboldens stjerner og legender'.
I Kvindedivisionsforeningen får Amalie Bremer ansvaret for kommunikationen i den interesseorganisation, der repræsenterer fodboldklubberne i de øverste tre rækker i Danmarksturneringen i kvindefodbold.
"Jeg er ret sikker på, at 2025 bliver et definerende år for kvindefodbold i Danmark, og det glæder jeg mig til, sammen med klubberne, at kanonere alvorligt langt ud over rampen," skriver Amalie Bremer på LinkedIn.
Hun tiltræder sin nye stilling 6. januar 2025.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham



















