Krypterede apps og forbud mod mails: Grønlandsk medie ruster sig mod spionage fra USA

9. maj 2025 kl. 14.51
Det grønlandske medie Sermitsiaq har indført en række sikkerhedsforanstaltninger for at beskytte sig mod potentiel spionage.
Det fortæller chefredaktør Masaana Egede fredag under konferencen Nordiske Mediedage i Bergen, Norge.
Desuden er vi begyndt at bruge krypterede apps til at kommunikere
Masaana Egede
Chefredaktør, Sermitsiaq
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel



















