Bliv abonnent
Annonce
Peter Skaarup
spørger
Rasmus Stoklund

Hvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

Udlændinge- og Integrationsudvalget, Spørgsmål 308

Vil ministeren redegøre for, hvilke redskaber myndighederne anvender til at identificere og forebygge radikalisering via sociale medier, herunder glorificering eller legitimering af terror og vold i forbindelse med konflikter i udlandet?

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026