Fire arter er forsvundet
3. februar 2009 kl. 16.41
En tredjedel af arterne på Den danske Rødliste er nu kategoriseret som truet i større eller mindre grad. Listen indeholder 1256 arter af insekter, svampe og karplanter, og heraf er fire arter forsvundet siden seneste optælling i 1997.
Den igangværende revision af Rødlisten begyndte i 2003 og i løbet af i år følger yderligere ca. 2.000 arter, hvorefter revisionen betragtes som tilendebragt. Ifølge seniorbiolog ved Aarhus Universitet, Peter Wind, er det derfor endnu for tidligt at sige noget om årsagen til den store mængde af truede arter.
"Vi har givet hinanden håndslag på, at vi er færdige i år, men indtil da er det for tidligt at sige noget konkret uden at skulle gå ned i de enkelte planters historie," siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Jacob Christian Nielsen53 årI dag
Direktør, Danske Maskinstationer og Entreprenører
Jørn Henrik Levy Rasmussen54 årI dag
Salgsdirektør, Palantir Technologies (USA), fhv. international direktør, Senior Vice President, Terma
Peter Kjeldsen69 årI dag
Lektor Emeritus, Institut for Miljø- og Ressourceteknologi, DTU Sustain
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















