Om
Brian Mikkelsen
Håkun Djurhuus
Brian Mikkelsen
Håkun DjurhuusBrian Mikkelsen nedsætter Ekspropriationsudvalg
15. maj 2017 kl. 16.37
Brian Mikkelsen (K) har mandag nedsat et udvalg, der skal undersøge reglerne for statens overtagelse af privat ejendom. Det kommer staten til at gøre, når planloven ’Danmark i bedre balance’ skal udføres i praksis:
”Med nedsættelsen af udvalget sætter vi nu gang i et arbejde med at se nærmere på bestemmelserne om ekspropriation i planloven. Ekspropriationsudvalget er sammensat af juridiske eksperter, der skal undersøge ekspropriationsreglerne med fokus på særligt borgernes retssikkerhed.”
Udvalgets formand bliver Håkun Djuurhus, der er partner i advokatfirmaet Bech-Bruun. Hun ser frem til arbejdet, der skal undersøge omfanget af den statslige ekspropriation forbundet med planloven, samt mulighederne for at forbedre borgernes retssikkerhed:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat


















