
SF’s folketingsmedlem Carl Valentin går på barsel i de næste seks uger*.
Det oplyser SF til Altinget.
Carl Valentin bestrider i øjeblikket en række ordførerposter i Folketinget. Han fungerer som SF's dyrevelfærdsordfører, fiskeriordfører, fødevareordfører, klimaordfører, landbrugsordfører, ligestillingsordfører og miljøordfører.
I hans fravær bliver Halime Oguz stedfortræder og overtager midlertidigt hans plads i Folketinget.
Halime Oguz har tidligere siddet i Folketinget for SF fra 2019 til 2022, hvor hun var valgt i Københavns Storkreds.
Hun er uddannet cand.mag. i Mellemøststudier fra Syddansk Universitet.
Godkendelsen af Halime Oguz som stedfortræder finder sted 18. februar ved et møde i Udvalget til Valgs Prøvelse.
Carl Valentin er på barsel frem til 31. marts.
*Det fremgik tidligere, at Carl Valentin skulle på barsel i tre måneder. Det er ikke korrekt. Han skal på barsel i seks uger. Altinget beklager fejlen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling




















