Bondam: Miljøzone-udvidelse er uambitiøs
En udvidelse af den nuværende miljøzone, så den omfatter hele Københavns Kommune, er en realitet fra den 1. november. Men Klaus Bondam (R) betegner udvidelsen for uambitiøs. Han så gerne endnu skrappere krav til partikeludledning og at samtlige danskere var omfattet af miljøzonen.
"Nu kommer alle københavnske husstande til at ligge inden for miljøzonen, men jeg så helst, at alle danskere kunne få lov til at bo i en miljøzone, og at vi får lov til at stille langt mere ambitiøse krav, så miljøzonen også kommer til at omfatte alle varebiler og personbiler, og så skal lastbiler og busser køre med endnu bedre filtre. Først når vi er der, får vi virkelig gjort noget ved partikelforureningen i byen," siger Klaus Bondam i en pressemeddelelse fra Københavns Teknik- og Miljøforvaltning.
Miljøzonen, der blev etableret sidste år, vil gradvist begrænse trafikkens partikeludslip. Den udvidelse, der vil få miljøzonen til at omfatte Bispebjerg, Brønshøj, Husum, Vanløse og den resterende del af Valby, vil træde i kraft den 1. november i år, og i juli 2010 vil kravene til blandt andet partikelfiltre på køretøjer blive yderligere skærpet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat


















