Close race i regionerne med blå pil opad
7. november 2005 kl. 09.55, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Som i vores tidligere prognoser står den borgerlige blok stærkest forud for regionsvalget den 15. november, hvor de fem nye regionsråd med sygehuse som primær opgave skal sammensættes.
Men S har vundet ganske lidt frem på en måned, hvilket gør regionsvalget til lidt af en gyser flere steder.
Størst favorit er amtsborgmester Carl Holst (V) til at tage posten som regionsformand i Syddanmark, i det VKO-blokken i vores prognose fra professor Søren Risbjerg Thomsen står til 23 af regionsrådets i alt 41 mandater. VKR har iøvrigt også flertal i denne del af landet med 21 mandater.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- DHI: Klimatilpasning kræver et opgør med forestillingen om, at vi kan beskytte alt
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"















