Bliv abonnent
Annonce

Connie - hvad snakker du om?

17. juni 2008 kl. 20.48

KL kan ikke genkende ministerens udlægning af økonomiaftalen.

Erik Fabrin
Formand for KL

Hvad taler den rare dame om? Det er reaktionen på klima- og energiminister Connie Hedegaards (K) pressemeddelelse omkring weekendens økonomiaftale mellem kommunerne og regeringen.

Kommunerne har hidtil beklaget sig over, at anlægsloftet betyder, at kommunerne ikke har kunnet foretage større investeringer i energibesparelser.

Det har mindsket deres mulighed for at gøre en indsats for at mindske CO2-udslippet og i det lange løb spare penge. Oftest fordi kommunalbestyrelserne har prioriteret andre områder højere.

Connie Hedegaard sendte mandag en pressemeddelelse ud, hvor hun erklærer problemet for løst.

Rådmand forstår ikke ministeren
Vi bringer den korte udtalelse i sin fulde ordlyd her:

"Det glæder mig, at kommunerne nu får mulighed for at investere i energibesparende initiativer uden at komme i konflikt med anlægsloftet. Det tegner til, at kommunerne kan holde sig inden for den økonomiske ramme. Og derfor altså ikke bliver straffet med en ekstraregning, hvis de sætter nye klima- og energiinitiativer i gang," skrev Connie Hedegaard i mandags.

Hos landets næstestørste kommune forstår man ikke udmeldingen:

"Både her i Teknik- og Miljøforvaltningen og på borgmesterkontoret kan vi ikke finde noget i den skriftlige aftale mellem staten og kommunerne, som bekræfter det, som klimaministeren siger. Vores repræsentant til forhandlingenre har heller ikke nævnt det som et af resultaterne," siger rådmand Peter Thyssen (R) til Altinget.dk.

KL-formand forstår ikke ministeren
KL's formand Erik Fabrin (V), der repræsenterer kommunerne i forhandlingerne, forstår heller ikke ministeren.

"KL kan ikke genkende ministerens udlægning af økonomiaftalen. Da sanktionslovgivningen blev behandlet i Folketinget og i Folketingets kommunaludvalg, gjorde vi opmærksom på, at den bl.a. ville have konsekvenser for kommunernes muligheder for at igangsætte energibesparende initiativer. Men regeringen og et flertal i Folketinget vedtog sanktionslovgivningen på trods af disse konsekvenser," siger Erik Fabrin og tilføjer:

"Vores aftale handler i øvrigt om 2009, og der behandles klimainvesteringer ikke anderledes end andre anlægsinvesteringer."

Ministeren prøver igen
Altinget.dk har efterfølgende bedt Connie Hedegaard om en kommentar til Erik Fabrins udtalelse. Hun holder dog fast i, at problemet er løst. Via sin pressechef udtaler hun:

RETTELSE: Kommentaren til udtalelsen kommer ikke fra Connie Hedegaard men fra Klima- og energiministeriet.

"Enigheden om budgettet (dvs. inklusive klima- og energiinitiativer) for 2009 giver god mulighed for, at kommunerne kan investere i energibesparende initiativer uden at komme i konflikt med det aftale anlægsbudget. For 2008 ser det ikke ud til at blive modregnet."

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026