Danmark blandt de bedste til at genbruge
Der er stor forskel på hvordan landene håndterer deres affald
Danmark var, sammen med Sverige, det land der afbrændtes den største andel af sit affald, hele 48 procent. Det skal dog ses i lyset af, at visse lande deponere op til 100 procent af deres affald på lossepladser og hverken brænder, grenbruger eller kompostere det.
Blandt de lande, der generer mindst affald pr. indbygger, er især en række af de østeuropæiske lande.
Når det handler om at genbruge affald, ligger Danmark i top 5 over de 27 EU-medlemslande, der genbruger mest. Det viser nye tal fra Eurostat. Til gengæld er Danmark også det land, der generer mest kommunalt affald pr. indbygger.
I 2009 genbrugte Danmark hele 34 procent af vores affald. Danmark er kun overgået af Tyskland, der genbruger 48 procent, og Belgien og Sverige, der begge genbruger 36 procent. Dermed ligger Danmark på en fin fjerdeplads, delt med Slovenien, på oversigten over, hvilke EU-lande der genbruger mest af deres såkaldte kommunale affald.
Til gengæld viser tallene fra Eurostat også, at Danmark er det EU-land, der genererer mest affald. I 2009 genererede Danmark over 800 kg kommunalt affald pr. person, hvilket er langt over EU's gennemsnit på 513 kg. pr. indbygger. Duksen var Tjekkiet, der kun genererede 316 kg pr. indbygger.
Kommunalt affald er primært skrald fra almindelige husholdninger, men også affald fra mindre virksomheder og offentlige institutioner. I beregninger omkring kommunalt affald medregnes ikke affald fra industri og landbrug.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Ny region risikerer million-besparelse på beskyttelse af drikkevandet: ”Det er beskæmmende”
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- DHI: Klimatilpasning kræver et opgør med forestillingen om, at vi kan beskytte alt













