
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Mens vi venter på en ny regering, har jeg lavet min politiske ønskeliste. Øverst står et selvstændigt ligestillingsministerium.
I de seneste 27 år er Ligestillingsministeriet blevet sammenlagt helt arbitrært på 15 forskellige måder. Jeg kunne i flæng nævne ministerier som: bolig, klima- og energi, kirke, fødevarer, transport og fiskeri.
For ja, der er både en politisk målsætning om kvoter for fisk og kvoter for kvinder, og så slutter ligheden vist også der.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Ny region risikerer million-besparelse på beskyttelse af drikkevandet: ”Det er beskæmmende”
- Nu styrer Troels Lund regeringsforhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- DHI: Klimatilpasning kræver et opgør med forestillingen om, at vi kan beskytte alt














