

Nye dyder - Samtaler med Bibelen
Amalie Langballe
Bibelselskabets Forlag, 176 sider. Udkom 26. marts 2026
Amalie Langballe har skrevet en personlig lille bog, der tager livtag med en række store spørgsmål i udvalgte bibeltekster.
Bogen er naturligvis velskrevet, som alt hvad der kommer fra Langballes hånd, den har interessante pointer, sproglig spændvidde og kan varmt anbefales.
Men den giver ikke et bud på syv nye alternative kardinaldyder, som der ellers står i pressemeddelelsen om bogen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Ny region risikerer million-besparelse på beskyttelse af drikkevandet: ”Det er beskæmmende”
- DHI: Klimatilpasning kræver et opgør med forestillingen om, at vi kan beskytte alt















