DF og S er skeptiske over for større dagligvarebutikker

25. november 2015 kl. 02.00
Vi er betænkelige ved, om man med de her arealgrænser i for stor grad tilgodeser dem, der ønsker hypermarkeder og store supermarkeder i periferien af storbyer og provinsbyer.
Hans Kristian Skibby
Erhvervsordfører, Dansk Folkeparti
Det er en rigtig skidt liberalisering, der bliver lagt op til her, som vil smadre den finmaskede butiksstruktur vi har i Danmark.
John Wagner
Adm. direktør, De Samvirkende Købmænd
Fakta
Regeringen vil:
- Hæve begrænsningerne for størrelser for dagligvarebutikker i lokalcentre og som enkeltstående butikker fra 1.000 til 2.000 m2, mens grænsen for dagligvarebutikker i bymidter, bydelscentre og aflastningsområder hæves fra 3.500 til 5.000 m2.
Kilde: "Vækst og udvikling i hele Danmark", vækstudspil fra regeringen, november 2015
Mere effektive butikker med større sortiment og billigere varer.
Regeringen håber, at det kan blive resultatet, hvis man får politisk opbakning til at hæve den tilladte størrelse for dagligvarebutikker i lokalcentre fra 1.000 til 2.000 m2 og grænsen for dagligvarebutikker i bymidter og bydelscentre fra 3.500 til 5.000 m2.
Det vil kræve en ændring af planloven, og hos Dansk Folkeparti er man noget loren ved regeringens forslag.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Sjældent har politikerne haft så klart mandat til at løfte havmiljøet















