Bliv abonnent
Annonce

Ekspert: Grønlands gevinst ved mineraludvinding har et loft

Verdensmarkedet for sjældne jordarter er beskedent og kontrolleres af få aktører, påpeger ekspert.
Verdensmarkedet for sjældne jordarter er beskedent og kontrolleres af få aktører, påpeger ekspert.

Man kan ikke bare skrue produktionen af sjældne jordarter, op og så vælter pengene ind i Grønland. 

Per Kalvig
Chefkonsulent, De nationale geologiske undersøgelser for Danmark og Grønland (Geus)

De grønlandske politikere og den grønlandske befolkning bør skrue ned for deres forventninger til den gevinst, som den grønlandsk landskasse kan få ud af udvinding af sjældne jordarter og uran fra den grønlandske undergrund.

Det er budskabet fra en af rigsfællesskabets førende eksperter indenfor mineraludvinding.

Skridt nærmere realisering
I diskussionen om at finde indtægtskilder, der kan udgøre alternativer til det bloktilskud fra Danmark, som vil forsvinde, når Grønland en dag bliver selvstændig, indgår indtægterne fra mineraludvinding som en vigtig faktor. En kilde, der ofte bliver fremstillet som en uudtømmelig økonomisk guldåre.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026