Bliv abonnent
Annonce

Eksperter advarer mod afsporet fiskeridebat – ikke alle kan fiske med garn

Omstilling til skånsomme og passive fangstmetoder er for store dele af dansk fiskeri ikke et reelt svar på en CO2-afgift, lyder det fra flere fiskerieksperter. Garn, tejn og kroge er ikke et alternativ for de fartøjer, som fisker i for eksempel Nordsøen.
Omstilling til skånsomme og passive fangstmetoder er for store dele af dansk fiskeri ikke et reelt svar på en CO2-afgift, lyder det fra flere fiskerieksperter. Garn, tejn og kroge er ikke et alternativ for de fartøjer, som fisker i for eksempel Nordsøen.Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix
9. april 2025 kl. 05.00

Debatten om CO2 og dansk fiskeri er kørt af sporet, lyder advarslen fra en af Fiskerikommissionens mest erfarne eksperter, professor emeritus Peder Andersen.

Når venstrefløjen og miljøorganisationer går imod regeringens plan om at udskyde CO2-afgift på fiskeriet frem til 2030 og siger, at fiskerne kan nedbringe deres CO2-udledning og dermed afgiften ved at omstille til skånsomme og passive fangstmetoder, er det ifølge Peder Andersen ikke et kryds, som man kan lave.

”Det giver ingen mening for store dele af dansk fiskeri. Det er helt urealistisk, hvis man tror, at man kan lave en større omlægning væk fra trawl, hvis man samtidig vil bevare et dansk fiskeri af nogenlunde samme størrelse som i dag,” siger Peder Andersen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026