Bliv abonnent
Annonce

Gefion og DLS vil slå sig sammen

10. januar 2017 kl. 12.43

Bestyrelserne for landbrugets to store rådgivningsselskaber i den østlige del af landet har lagt op til en fusion.

Det oplyser parterne i en  pressemeddelelse.

Gefion og DLS' medlemmer skal acceptere planerne ved selskabernes respektive generalforsamlinger, og så går fingerfletningen i gang i starten af marts.

Det vil give sig udslag i et nyt selskab med over 9.500 kunder, 305 ansatte og en omsætning på over 200 millioner kroner.

Ambitionen med sammenlægningen er at forbedre mulighederne for at styrke landmændenes bundlinje og skabe en enkel organisation uden dobbeltfunktioner.

"Formålet er helt klart at give vores kunder en bedre service og mere konkurrencedygtige priser på basisydelser som for eksempel regnskab," siger Torben Hansen, formand for den største af foreningerne, Gefion, i pressemeddelelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026