Fyns Familielandbrug skal vælge ny formand på torsdagens generalforsamling.
Det skriver LandbrugØst.
Ib W. Jensen har udover at passe sit landbrug i Koppenbjerg ved Glamsbjerg gennem mere end 40 år også varetaget en række centrale hverv, primært inden for landbrugsfaglige og -politiske områder. Senest 18 år som formand for Fyns Familielandbrug.
Den post forlader han nu. Han har valgt ikke at stille op til genvalg på Fyns Familielandbrugs generalforsamling torsdag 19. marts.
Ib W. Jensen blev i 1974 medlem af den lokale husmandsforening i Ørsted, og sidst i 1970'erne kom han i bestyrelsen. I 1989 valgtes han til bestyrelsen for Fynske Husmandsforeninger, hvor han blev formand for planteavlsafdelingen. Samme år blev han medlem af Landsudvalget for Planteavl.
I 2002 valgtes han til formand for Fyns Familielandbrug. Året efter fusionerede Landboforeningerne og Dansk Familielandbrug til Dansk Landbrug, der, da virksomhederne i 2009 kom med, blev til Landbrug & Fødevarer.
I perioden fra 2004 til 2013 var Ib W. Jensen formand for Landbrug & Fødevarers Familielandbrugssektion, og dermed samtidig vicepræsident i landsorganisationen.
Indsigt
Jacob Christian Nielsen53 årI dag
Direktør, Danske Maskinstationer og Entreprenører
Jørn Henrik Levy Rasmussen54 årI dag
Salgsdirektør, Palantir Technologies (USA), fhv. international direktør, Senior Vice President, Terma
Peter Kjeldsen69 årI dag
Lektor Emeritus, Institut for Miljø- og Ressourceteknologi, DTU Sustain
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
















