Ikke mange ord om miljøet
5. oktober 2004 kl. 17.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Præcis 45 minutter varede statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) åbningstale i går. Læs hele talen her
Antallet af minutter, statsministeren brugte på at omtale miljøet, kunne dog tælles på en finger. Det huede hverken oppositionen eller regeringens støtteparti Dansk Folkeparti.
"Talen var mangelfuld. Den burde have indeholdt løfter om, at regeringen vil være med til at finde finansiering til oprydning efter jordforurening. Regeringen har holdt befolkningen for nar på det her område," siger DFs miljøordfører, Jørn Dohrmann.
DF ønsker afsætte 50 millioner kroner ekstra på Finansloven 2005 til oprydning af jordforurening. Pengene skal komme fra salg af statslige ejendomme i skovområder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling














