Bliv abonnent
Annonce

LA forventer nye kæmpe supermarkeder i vækstplan

Liberal Alliance vil liberalisere butiksstørrelserne, så det bliver muligt at bygge hypermarkeder.
Liberal Alliance vil liberalisere butiksstørrelserne, så det bliver muligt at bygge hypermarkeder.Foto: Colourbox.com
4. november 2015 kl. 04.00

Der er selvfølgelig forskellige overvejelser i forhold til planlov og detailregulering. Men man må væbne sig med lidt tålmodighed for at komme til at se det nærmere indhold.

Torsten Schack Pedersen
Erhvervsordfører, Venstre

Butiksstørrelserne skal sættes frit, så flere hypermarkeder bliver tilladt.

Det mener Liberal Alliance.

”Det vil vi gerne liberalisere fuldstændigt. Det er ikke politikerne, der skal bestemme, hvor stor en butik skal være,” siger Joachim B. Olsen, der er erhvervsordfører for Liberal Alliance.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026