Landbrugsstyrelsen har ansat Malene Kristensen som ny pressechef.
Det skriver styrelsen til Altinget.
I den nye stilling skal Malene Kristensen arbejde tæt sammen med Landbrugsstyrelsens direktør, Jette Petersen, og en af hendes primære opgaver bliver at øge styrelsens synlighed.
"Jeg glæder mig meget til samarbejdet med Malene og til, at vi i fællesskab skal arbejde med at øge Landbrugsstyrelsens synlighed. Vi har en vigtig opgave med at få fortalt omverdenen, hvordan vi arbejder for at sikre, at erhvervsudvikling og miljøbeskyttelse kan gå hånd i hånd," lyder det fra Jette Petersen.
Landbruget er ikke et fremmed emne for Malene Kristensen. Hun har tidligere været ansat i både Naturstyrelsen og Miljø- og Fødevareministeriet som henholdsvis konstitueret pressechef og pressesekretær.
Malene Kristensen har en bachelor i statskundskab og en kandidat i journalistik. Hun tiltrådte 1. maj.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat





















