Løkke om nyt ministerium: Væk fra skyttegravskrigen

23. september 2015 kl. 03.00
Der er for mange eksempler på, at helt rimelige ønsker ikke kan lade sig gøre, fordi vi har centraliseret nogle kompetencer for langt væk fra den virkelighed, som folk lever i.
Lars Løkke Rasmussen (V)
Statsminister
Det vakte røre blandt en række grønne organisationer, da den nye regering i juni valgte at slå Miljøministeriet og Fødevareministeriet sammen.
Manden med det øverste ansvar for den øvelse er statsminister Lars Løkke Rasmussen (V). I et interview med Altinget afviser han, at der er grund til bekymring.
”Alting handler om et finde en balance. Man kan sætte kikkerten for ét øje, der handler om, at nu skal vi bare producere i dansk landbrug, eller man kan sætte kikkerten for det andet øje, som handler om miljø, miljø, miljø,” siger Lars Løkke Rasmussen og fortsætter:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- DHI: Klimatilpasning kræver et opgør med forestillingen om, at vi kan beskytte alt
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den starte med at forbyde bundtrawl i beskyttede havområder















