Medierne tabte talkrigen
Én ting er Pia Kjærsgaard (DF) og Mogens Lykketoft (S) enige om. Medierne tabte valgkampen.Eksperter er nyttige, men man skal passe på med at få for store forventninger til overdommerrollen til økonomiske eksperter.
Steen Bocian
Chefanalytiker i Danske bank
Toppolitikernes bevæggrunde for at rette skytset mod pressen er dog vidt forskellige. Mens Pia Kjærsgaard klandrer medierne for at have ført en udemokratisk præsidentvalgkamp, går Mogens Lykketofts kritik på, at medierne ikke gennemskuede talkrigen i valgkampen.
"Journalisterne har spillet fallit i denne valgkamp. Regeringens spin virkede overvældende effektivt. Det fremstod som om, der var to gaveboder, som lignede hinanden. Det billede er ikke sandt, men pressen åd det råt. Regeringens plan hang ikke sammen, og ingen journalister konfronterede Venstre med det," siger Mogens Lykketoft.
>Partilederne Marianne Jelved (R), Mogens Lykketoft (S) og Pia Kjærsgaard (DF) deltog i evalueringen af valgkampen 2005 (foto: Altinget.dk).
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Nye grønne ordførere ser frem mod den nye valgperiode: ”Afgørende handling er indtil videre udeblevet”

















