Bliv abonnent
Annonce

Naturfonden har fået en direktør

Foto: Pressefoto
22. maj 2015 kl. 10.33

Fakta
Blå bog
Flemming Nielsen er uddannet cand.silv. fra Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole.
Han startede sin karriere som forskningsassistent på Landbohøjskolen i 1994 og blev senere fuldmægtig på Kronborg Skovdistrikt i Nordsjælland og i Skov- og Naturstyrelsen.
Efterfølgende har han både været direktionssekretær og kontorchef i Miljøministeriet.
Seneste har han været sekretariatschef for Natur- og Landbrugskommissionen og chef i Miljøministeriets departement.

50-årige Flemming Nielsen bliver Den Danske Naturfonds første direktør. 

Flemming Nielsen kommer fra en stilling som kontorchef i Miljøministeriet. Tidligere har han ledet Natur- og Landbrugskommissionens sekretariat og styret arbejdet med de første naturplaner.

Formanden for Naturfonden, Lauritz B. Holm-Nielsen, glæder sig over ansættelsen.

”Med Flemming Nielsen får Den Danske Naturfond en direktør, som har et stort overblik og en lang erfaring indenfor natur- og miljøområdet. Derudover har han også en solid ledelsesmæssig baggrund og et veludbygget kendskab til de mange organisationer og interessenter, som vil blive en naturlig del af Naturfondens fremtidige samarbejdspartnere,” siger han i en pressemeddelelse.

Den Danske Naturfond blev stiftet 1. januar og har som formål at sikre mere og bedre natur i Danmark. Fonden er dels finansieret af staten, dels af private fonde.

Flemming Nielsen blev udvalgt blandt 97 ansøgere og begynder sit arbejde 1. juli.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026