Naturstyrelsen bruger 25 procent mindre energi
4. november 2013 kl. 14.36
Naturstyrelsen har skåret 25 procent af energiforbruget i de 40 naturskoler, skovridergårde og driftsbygninger, der er omfattet af ESCO-aftalen mellem Miljøministeriet og Schneider Electric. Projektet har i 2012 givet energibesparelser for mere end 600.000 kroner. Det skriver Schneider Electric i en pressemeddelelse.
Miljøministeriet indgik tilbage i 2011 det første statslige ESCO-samarbejde med Schneider Electric med det formål at energirenovere en række af Naturstyrelsens bygninger og pumpeanlæg.
Med projektet skånes miljøet hvert år for 226 tons CO2 - ikke mindst fordi varmepumper og træpiller nedbringer olieforbruget med 80 procent, skriver Schneider Electric i pressemeddelelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Jacob Christian Nielsen53 år7. juni
Direktør, Danske Maskinstationer og Entreprenører
Jørn Henrik Levy Rasmussen54 år7. juni
Salgsdirektør, Palantir Technologies (USA), fhv. international direktør, Senior Vice President, Terma
Peter Kjeldsen69 år7. juni
Lektor Emeritus, Institut for Miljø- og Ressourceteknologi, DTU Sustain
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















