Niels-Christian Levin Hansen er ny formand i Friluftsrådet

1. maj 2019 kl. 05.00
Friluftsrådets 85 medlemsorganisationer har udpeget afløseren for Lars Mortensen, der efter 16 år træder tilbage som formand.
Der skulle et kampvalg til, og med 79 stemmer mod 40 faldt valget på Niels-Christian Levin Hansen, som Danmarks Idrætsforbund havde indstillet til posten.
Han slog Annesofie Bjerre, som var indstillet af Det Danske Spejderkorps.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling















