Bliv abonnent
Annonce

Ny temadebat: Kan brug og smid væk-kulturen forandres fra Christiansborg?

Foto: Daniel Karmann/AP/Ritzau Scanpix
19. januar 2024 kl. 05.00

I finansloven 2024 aftalte 11 af Folketingets partier at afsætte 10 millioner årligt fra 2024 til 2027 til en pulje for cirkulær økonomi, der skal ”understøtte en kulturændring, hvor cirkularitet, genbrug og reparationer styrkes for på den måde at bidrage til et reduceret klimaaftryk fra danskernes forbrug.”

Ifølge aftalen skal midlerne fra puljen bruges til tilskud til projekter, der fremmer cirkularitet og reparationer. Samtidig aftalte partierne at udarbejde en handlingsplan for reparationer, adgang til reservedele, opdateringer og levetidsforlængelser.

Både midlerne og handlingsplanen udmøntes på baggrund af et oplæg fra regeringen, der kommer i 2. halvår 2024.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026