Politikere uenige om affaldsreform

Den danske affaldspolitik har været en succes på alle punkter, og det er jo netop med en stærk myndighedsstyring. Markedet kan ikke styre alt - der er brug for heroiske politiske beslutninger.
Torben Hansen (S)
Miljøordfører
Venstre og de konservative vil hurtigst muligt liberalisere affaldssektoren og er åbne overfor import af affald, uanfægtet af affaldsrammedirektivet fra EU, der er på vej. Med forbehold er Det Radikale Venstre positivt stemt, mens Socialdemokraterne og SF ikke mener, at samfundet kan være tjent med, at markedskræfterne styrer sektoren.
Import af affald nu
"Jeg går ind for, at man allerede nu åbner for en vis import af erhvervsaffald," sagde de konservatives miljøordfører Christian Wedell-Neergaard på DAKOFAs årsmøde. Den holdning strider mod miljøminister Connie Hedegaards (K) udmelding, men bakkes op af Venstre.
”Vi kan sagtens gå i gang uden at få affaldsrammedirektivet helt på plads. I lovgivningen ligger der allerede mulighed for import, men flere kommuner søger forgæves om tilladelse. En vis mængde affald kan vi sagtens importere, og vi gør det jo allerede i dag med farligt affald,” sagde miljøordfører Eyvind Vesselbo (V).
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling














