Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Sigrid Friis

Vi skylder miljøet en snak om, hvad vi køber ind på, når vi handler fast fashion på genbrugsplatforme

Flere undersøgelser viser, at varer fra Temu og Shein er fyldt med farlige kemikalier og giftstoffer. Alligevel finder de uhindret vej til danske forbrugere og videresælges på store genbrugsplatforme, skriver Sigrid Friis.
Flere undersøgelser viser, at varer fra Temu og Shein er fyldt med farlige kemikalier og giftstoffer. Alligevel finder de uhindret vej til danske forbrugere og videresælges på store genbrugsplatforme, skriver Sigrid Friis.Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
23. september 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Genbrug = godt for miljøet. Ikke?

Sådan tænker jeg tit – både når jeg har shoppet til mig selv og mine børn. Og jeg ved, jeg ikke er den eneste.

I det seneste år har genbrugsplatforme som Vinted, Tise, Reshopper og Sellpy vundet talstærkt frem.

Man kan købe tøj, tasker og sko til billige penge, og man kan foretage det grønne valg, fordi man køber andres aflagte ting i stedet for at købe nyt. Og så endda lige dér fra sin sofa på sin telefon.

Læs også

Men når man scroller sig igennem, så er der noget, der alligevel nager. For jeg sidder med en klar fornemmelse af, at fast fashion og sådan nogle som Shein fylder en større og større del af sortimentet på genbrugsplatformene.

Så hvor godt kan det i virkeligheden være, når vi allerede ved, hvor meget skade disse producenter gør på vores klode og kroppe?

Produktionen af tøj og andre tekstiler kræver store mængder vand og kemikalier, skader vores miljø og klima og produceres ofte under uacceptable arbejdsforhold.

Vi skylder miljøet og den næste generation at have en snak om, hvad man også køber ind på, når man handler på nogle af de store platforme.

Sigrid Friis (R)
Medlem af Europa-Parlamentet

Samtidigt produceres vores tøj og tekstiler ofte i lande udenfor EU med lavere klimaambitioner og miljøstandarder.

Det betyder, at produktionen ofte hverken er omfattet af EU's kvotehandelssystem eller på anden måde betaler for de udledninger og miljøpåvirkninger, som industrien står for.

Forbrugerrådet Tænk har foretaget flere undersøgelser, der viser, netop hvor skadelige varer fra Temu og Shein er.

De er fyldt med farlige kemikalier og giftstoffer, og ret beset har vi, som det ser ud nu, ingen mulighed for at overvåge produkterne, der uhindret finder vej til de europæiske forbrugere.

Inden sin afgang fremlagde konkurrencekommissær Margrethe Vestager flere initiativer, der skulle sætte en stopper for de forurenende giganter fra Kina.

Men hvad stiller vi op med de produkter, der allerede har fundet vej til de danske forbrugere og bliver videresolgt på genbrugsplatformene?

Det må som udgangspunkt være bedre at købe andres aflagte varer end at skabe efterspørgsel efter en nyproduceret vare.

Men derfor synes jeg stadig, vi skylder miljøet og den næste generation at have en snak om, hvad man også køber ind på, når man handler på nogle af de store platforme.

Læs også

Det kan være svært at filtrere forurenerne fra, når man scroller gennem en genbrugsapp. Så hvad kan vi politikere gøre for at hegne dem lidt bedre ind?

Tise har takket nej til Shein. Reshopper har takket nej til Temu og Shein. Det er godt.

Jeg er glad for, at de går foran. Men det skal ikke være den enkelte platforms ansvar.

Det skal heller ikke være de mindre platforme, der skal betale prisen for, at de store platforme – som Vinted og Sellpy – bliver ved med ukritisk og uhæmmet at videresælge tøj fra de storforurenende kinesiske giganter.

Det skal jo være sådan, at vi kan have ro i maven, når vi som forbrugere køber tøj, som vi iklæder os selv og vores børn.

Det skal være en god ting, at forældre går på jagt efter genbrugsfund til børnene, der lynhurtigt vokser ud af både flyverdragter og regntøjet.

Det er godt, når flere kan få glæde af de samme varer – det giver mindre pres på kloden og mindre pres på pengepungen derhjemme.

Hermed en opfordring til de store genbrugsplatforme om at sætte rammer for, hvilke mærker man må videresælge på deres platforme. Hvis sådan en opfordring ikke virker, må vi skride ind med politiske midler.

Vi har som politikere i Europa et ansvar for at sørge for, at det bliver lettere for de europæiske brugere at træffe det miljøvenlige valg – og sørge for at tilgodese de producenter, der vil kloden det godt.

“Fejringen” af Overshoot Day rykker tættere og tættere på fejringen af nytår. Vi bruger planetens ressourcer langt hurtigere, end kloden kan følge med.

Hvis vi ikke sætter ind for at skabe rammer og incitamenter for mere bæredygtig produktion og forbrug, svigter vi den næste generation enormt.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026