S står til at vinde tre regioner
Socialdemokraterne står til at få formandsposten (borgmesterposten) i tre ud af fem regioner ved det kommende regionsråds- og kommunalvalg den 15. november i år. Det viser en prognose lavet til Altinget.Det ser jo ud til, at Socialdemokratiet er i fremgang, og det ser jeg som et tegn på, at S er garant for et offentligt sygehusvæsen uden forskelsbehandling. Jeg tror, at det betyder meget her, fordi det i meget høj grad bliver et sygehusvalg.
Vibeke Storm Rasmussen
Spidskandidat for Socialdemokraterne i Region Hovedstaden
Søren Risbjerg Thomsen, professor ved Aarhus Universitet, tager i sine tal udgangspunkt i, at S indgår valgforbund med SF og Enhedslisten, mens regeringspartierne indgår valgforbund med Dansk Folkeparti. Dog med den væsentlige pointe, at de Radikale bakker op om Socialdemokraternes valgforbund, når der skal findes en regionsformand.
Folkerige S-regioner
Gør de Radikale det, kommer S til at sidde i formandsstolen for de folkerigeste regioner.
Der bor samlet 3,4 millioner i de tre regioner med hovedstaden som den klart største med 1,6 millioner indbyggere. I VKOs to regioner bor der samlet to millioner.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling














