Bliv abonnent
Annonce
Om  
Ove Andersen

Forskningschef skal være landets første professor i biomarkører

26. april 2017 kl. 15.32

Danmark har fået sin første professor i biomarkører, som med andre ord hedder professor i prognostiske bio-markører, og som bruges til at forbedre udredningen i Akutmodtagelsen. Det skriver Amager og Hvidovre Hospital i en pressemeddelelse.

Den nye professor bliver den eneste med sin titel i Danmark. Hans fornemmeste opgave bliver at forske i korte patientforløb og sikre hurtigere og mere præcise diagnoser i hospitalets akutmodtagelse.

På Amager og Hvidovre Hospital kommer 85 procent af patienterne ind akut, og derfor har man valgt at give penge til forskning i netop dette område.

Hoveddelen af den nye forskning omhandler bio-markører, som er biologiske stoffer i kroppen eller målbare funktioner, som kan sige noget om vores helbredstilstand. 

”Bio-markører er smarte, fordi de giver dig noget objektivt målbart at gå ud fra. De siger med stor præcision, hvor syg patienten er. De vil altså kunne vise, om der blot er tale om en almindelig lungebetændelse, eller om der er noget bagvedliggende og mere alvorligt på spil,” forklarer Ove Andersen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026